Search
Close this search box.
آیا ماموگرافی درد دارد

آیا ماموگرافی درد دارد ؟

آیا ماموگرافی درد دارد؟ سالانه افراد زیادی به دلیل درد ماموگرافی به آن مراجعه نمی کنند. ناراحتی و فشار ایجاد شده در ماموگرافی های قبل معمولا تجربه ناخوشایندی ایجاد می کند. با آنکه تاثیرات ماموگرافی سه بعدی در تشخیصی اختلالات پستان بسیار زیاد است و پزشکان توصیه می کنند تحت عنوان غربالگری پستان برای همه بانوان انجام آن هر سه سال یکبار اجباری است. اما آیا ماموگرافی باعث ایجاد ناراحتی می شود؟ آیا ناراحتی های ایجاد شده در این روش برای شما بسیار زیاد است؟ در این مقاله از سایت مرکز سونوگرافی پرتوی مهر قصد داریم شما را با تکنیک ماموگرافی بدون درد آشنا کنیم.

آیا درد ماموگرافی قابل تحمل است؟

بله – در حین ماموگرافی سینه بانوان فشرده می شود و این امر موجب ایجاد درد و ناراحتی در حین ماموگرافی می شود. اما امروزه می توان با به کارگیری تکنیک های خاص و دستگاه های مجهز این درد و ناراحتی را کنترل کرد و به حداقل رساند. اگر باور ندارید که چگونه درد در حین توموسنتز با وجود به کار گیری همان روش ها از بین می رود، در ادامه مقاله با ما همراه باشید. همچنین می توانید به بهترین مرکز ماموگرافی در تهران مراجعه کنید.

درد ماموگرافی

چگونه می توان درد در حین ماموگرافی را کاهش داد؟

دو تکنیک در کاهش درد در ماموگرافی بسیار موثر واقع نمی شود که در ادامه به آن می پردازیم:

اول از همه وجود تکنسین های متبحر و متخصص است که در زمینه انجام ماموگرافی مهارت های خاصی دارند. تجربه تکنسین در انجام ماموگرافی درد و ناراحتی و تجربه ناخوشایند بانوان را در این زمینه به حداقل می رساند. علاوه بر این بانوان می توانند در موسسه سونوگرافی و رادیولوژی پرتو مهر، ماموگرافی را نزد متخصصین خانم انجام دهند.

دومین عامل موثر در این زمینه می توان به دستگاه های مجهز ماموگرافی اشاره کرد. امروزه با وجود دستگاه های مجهز و پدل های مخصوص ماموگرافی ناراحتی در حین انجام این کار احساس نمی شود. مرکز تصویر برداری پرتوی مهر در تصویربرداری با بهره برداری از دستگاه ماموگرافی هالوژیک آمریکا غربالگری سینه را بدون درد انجام می دهد.

تجربه بانوانی که این روش را تجربه کردند، این بوده که مختصر درد و ناراحتی که در حین انجام آزمایش تجربه می کردند نیز وجود ندارد.

چه عواملی موجب درد در حین ماموگرافی می شود؟

در برخی موارد، ماموگرافی ممکن است باعث ایجاد درد یا عدم راحتی شود. در زیر چند عاملی که می ‌تواند باعث ناراحتی در طول توموسنتز شود را بررسی می‌ کنیم:

  • فشار فیزیکی: ماموگرافی اغلب نیاز به فشار فیزیکی بر روی سینه دارد تا تصاویر با دقت بالا به دست آید. برخی افراد ممکن است احساس ناراحتی، فشار یا درد در طول این فرایند داشته باشند.
  • حساسیت پوست: در صورتی که پوست سینه حساس باشد، فشار و صافی کردن پوست ممکن است باعث تحریک و درد شود.
  • وجود التهاب یا عفونت: در صورتی که سینه شما در حالت التهابی یا عفونت باشد، ماموگرافی ممکن است موجب درد و ناراحتی های بسیار برای شما شود.
  • وجود اسکارهای جراحی: در برخی موارد، ممکن است بافت سینه شما دچار اسکار و جای جراحی و زخم باشد. این مورد می تواند به دلیل وجود یک جراحی قبلی یا شکستگی استخوان در این ناحیه باشد. این موارد می‌ تواند در طول ماموگرافی ناراحتی را افزایش دهند.
  • عوامل دیگر: عوامل دیگری مانند وجود تومورهای بزرگ، عروق خونی غیرطبیعی و یا مشکلات دیگر در بافت سینه نیز می‌ تواند باعث بروز این مشکل شود.

دردری که ماموگرافی ایجاد می کند، در اکثر موارد قابل تحمل است. در کل اگر مشکل خاصی نداشته باشید، طیف کمی از درد را در حین آزمایش تجربه می کنید. برای اینکه این درد به حداقل برسد، مرکز تصویربرداری پرتو مهر برای شما عزیزان این امکان را فراهم کرده است.

آیا ماموگرافی درد غیر قابل تحملی ایجاد می کند؟

خیر معمولا ماموگرافی باعث ایجاد درد غیر قابل تحمل نمی شود. ماموگرافی یک فرایند تصویربرداری پزشکی است که برای تشخیص احتمال وجود تغییرات غیرطبیعی در بافت سینه استفاده می‌شود. در این فرآیند، تصاویر رادیولوژیکی از سینه گرفته می‌شود تا به دنبال تغییرات مشکوک مانند تومورها یا تغییرات سیستمیک در بافت سینه بگردد. در حین انجام ماموگرافی، ممکن است فشار یا احساس ناراحتی کوچکی را در محدوده سینه احساس کنید، اما در این موارد معمولا طیف درد وسیع نیست و برای اکثر افراد قابل تحمل است. در صورتی که ناراحتی شدید یا غیر طبیعی را در طول ماموگرافی تجربه می کنید، سریعا به تکنسین گزارش دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط