Search
Close this search box.
تشخیص واریکوسل

تشخیص واریکوسل

تشخیص واریکوسل یکی از مهم‌ترین تقاضایی است که خیلی از آقایان به دنبال آن هستند. در حال حاضر واریکوسل به عنوان شایع‌ترین علت ناباروری در آقایان شناخته شده است. در این بیماری خونی که وارد بیضه‌ها می‌شود، در یک سیاهرگ محبوس شده و در همانجا باقی می‌ماند. این بیماری در اکثر موارد علائم و نشانه‌های خاصی ندارد. پس تشخیص آن نیز کار ساده‌ای نیست. شما می‌توانید از روش‌های مختلف این بیماری را تشخیص دهید. زمانی که نشانه‌های واریکوسل را در بدن خود مشاهده کردید، وقت آن رسیده است که به پزشک مراجعه نمایید. پزشک شما با انجام سونوگرافی‌ها می‌تواند بیماری را در بدن شما مشخص کند.

واریکوسل چه علائمی در آقایان ایجاد می‌کند؟

واریکوسل جزو آن دسته از بیماری‌های خاموشی است که نشانه‌های چندانی را با خود به همراه ندارد. به همین دلیل خیلی از بیماران تا زمانی که بیماری پیشرفت نکند، متوجه وجود آن نخواهند شد. با این حال، برخی از علائم و نشانه‌ها وجود دارند که با توجه به آن‌ها می‌توانید به تشخیص واریکوسل بپردازید:

  • افرادی که رگ‌های متورم را در کیسه بیضه خود مشاهده می کنند، باید آزمایش بدهند. در مواقعی چنین رگ‌هایی باعث می‌شوند که یک بیضه از بیضه دیگر بزرگ‌تر باشد و سایز بیضه‌ها یکسان نباشند.
  • نشانه دیگری که خیلی از پزشکان باور دارند که نشانه واریکوسل است، پایین بودن سطح تستوسترون در بدن است. البته میزان پایین بودن تستوسترون در این بیماری شدید نیست.
  • ممکن است یکی از نشانه‌های این بیماری درد در بیضه‌ها باشد. این درد زمانی که فرد در معرض گرما قرار می‌گیرد، شدت بیشتری خواهند یافت. همچنین ممکن است این درد با انجام ورزش‌های سخت و طولانی افزایش پیدا کند. زمانی هم که شما می‌ایستید یا دراز می‌کشید، ممکن است این درد شدت پیدا کند.
  • ممکن است در بیضه شما توده‌ای ایجاد شود که نگران کننده است.  اگر متوجه این توده شدید، لازم است که در سریع‌ترین زمان به یک پزشک خوب برای تشخیص واریکوسل مراجعه کنید.

واریکوسل چگونه تشخیص داده می‌شود؟

شاید سوالی که پس از دیدن علائم واریکوسل برایتان پیش می‌آید، این باشد که واریکوسل چگونه تشخیص داده می‌شود؟! با توجه به این که این بیماری می‌تواند کیفیت اسپرم را کاهش دهد و‌ تعداد اسپرم را نیز کاهش دهد، تشخیص آن نیز از اهمیت زیادی برخوردار شده است.‌ در صورتی که شما نیز با علائم این بیماری مواجه شده‌اید، باید سریعا به یک پزشک اورولوژی مراجعه کنید. تشخیص این بیماری با معاینه فیزیکی و انجام سونوگرافی‌های مربوطه انجام خواهد شد. افرادی که برای تشخیص این بیماری اقدام می‌کنند، با آزمایش دادن می‌توانند متوجه وجود یا عدم وجود بیماری در جسم خود شوند.

تشخیص واریکوسل با سونوگرافی بیضه

سونوگرافی بیضه یکی از متداول‌ترین روش‌هایی است که برای تشخیص واریکوسل مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش تشخیص بیماری‌های بیضه ابتدا مقداری ژل بر روی بدن فرد بیمار قرار می‌گیرد و سپس این ژل باعث دیدن داخل بدن می‌شود. در نهایت تصاویر سونوگرافی به صورت زنده بر روی کامپیوترهای سونوگرافی نمایش داده می‌شوند. پزشک شما پس از دیدن این تصاویر مشخص می‌کند که آیا بیماری واریکوسل در بدن شما وجود دارد یا نه.

04:06
truncate dir-rtl

واریکوسل و ناباروی مردان

تشخیص زود هنگام واریکوسل می‌تواند مزایای زیادی از جمله جلوگیری از پیشروی بیماری را به همراه داشته باشد. پس حتی اگر کوچکترین تغییر را در بیضه‌های خود مشاهده کردید، باید سریعا به پزشک مراجعه نمایید. در غیر این صورت ممکن است مشکلاتی همچون ناباروری و درد در بیضه در بدن شما به وجود بیایند.

بهترین راه تشخیص واریکوسل چیست؟

راه‌های زیادی برای تشخیص واریکوسل وجود دارند که شما می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. اما این که بهترین راه تشخیص این بیماری چیست، سوالی است که هر بیماری را با خود درگیر می‌کند. اگرچه خیلی از افراد تصور می‌کنند که استفاده از دستگاه‌ها بهترین راه برای تشخیص این بیماری هستند اما چنین نیست.

امروزه بسیاری از پزشکان بر این باورند که بهترین راه برای تشخیص بیماری‌های بیضه به خصوص واریکوسل، معاینه بالینی است. پزشکان پس از مراجعه بیمار، به صورت ایستاده و درازکش این فرد را معاینه می‌کنند. چنانچه رگ‌های بالای بیضه در حالت ایستاده مشخص باشند، یعنی فرد به واریکوسل مبتلا شده است. حال که پزشک با معاینه بالینی متوجه این بیماری شد، با کمک سونوگرافی‌ها می‌تواند شدت بیماری را مشخص کند.

مرکز تشخیص واریکوسل با سونوگرافی در تهران

شما برای این که به بهترین شکل ممکن واریکوسل را تشخیص دهید، باید به فکر بهترین مرکز سونوگرافی باشید. این مراکز معمولا از تجهیزات کاملا پیشرفته و به روز بهره مند شده‌اند و به بهترین شکل ممکن بیماری‌های بدن شما را تشخیص می‌دهند. در ضمن، انتخاب شما باید مرکزی باشد که در آن پزشکان متبحر و زبده فعالیت می‌کنند. این افراد به دلیل تجربه‌ای که دارند، به خوبی بیماری‌های شما را تشخیص داده و سپس آن‌ها را درمان می‌کنند. شما می‌توانید با مراجعه به مرکز سونوگرافی پرتوی مهر به تشخیص واریکوسل با سونوگرافی بیضه بپردازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط