Search
Close this search box.
سونوگرافی آندومتریوز

سونوگرافی آندومتریوز به صورت تخصصی

این روزها خانم های بسیار زیادی را می توان دید که از مشکلات رحمی رنج می برند. سونوگرافی آندومتریوز راهکاری است تا بتوان مشکلاتی را که دلیل بروز آن ها رشد سلول های آندومتر می باشد را تشخیص داد. برای انجام این نوع سونوگرافی پزشک باید از دانش و مهارت بالایی در استفاده از تجهیزات و دستگاه ها برخوردار باشد. در ادامه این نوشتار به بررسی سونوگرافی اندومتریوز و کاربردهای آن خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

سونوگرافی اندومتریوز چیست؟

سونوگرافی اندومتریوز روشی برای بررسی رشد سلول های اندومتر است. این سلول ها در خارج از رحم رشد می کنند و شما می توانید با استفاده از این نوع سونوگرافی احتمال رشد و میزان آن را بررسی نمایید. نکته ای که باید درباره رشد سلول های آندومتر بدانید این است که سلول های آندومتر در دیگر بافت های بدن نیز رشد می کنند؛ اما اغلب شاهد رشد آن ها در ناحیه لگن هستیم که البته عوارض خاصی نیز به همراه دارند.

تشخیص آندومتریوز با سونوگرافی

اگر بخواهیم اشاره ای اجمالی به این عوارض داشته باشیم می توان مواردی همچون دردهای مزمن لگنی، نازایی و احساس درد هنگام قاعدگی را نام برد. در حال حاضر روش های خاصی برای انجام این نوع سونوگرافی وجود دارند که شامل روش شکمی، ترانس واژینال و سونوگرافی ترانس رکتال می شوند.

آیا آندومتریوز در سونوگرافی مشخص می شود؟

به موجب سونوگرافی آندومتریوز زنان این امکان را خواهید داشت که توده های بزرگ را مورد بررسی قرار دهید. این توده ها اغلب نشان از بروز آندومتریوز دارند؛ بنابراین می توان گفت این سونوگرافی برای تشخیص اندومتریوز نیز کاربرد دارد. همچنین این روش را می توان برای تشخیص آندومتریوز مربوط به تخمدان ها نیز مورد استفاده قرار داد. به طور کلی بافت هایی که به واسطه این نوع سونوگرافی می توان احتمال ابتلای آن ها به آندومتریوز را موردبررسی قرار داد شامل موارد زیر می شوند.

  • بافت هایی که تبدیل به کیست ها یا اندومتریوم ها شده اند.
  • بافت های اندومتری که کاملا عمیق در اندام فرو رفته اند. این نوع اندومتر با نام اندومتر عمیق نیز شناخته می شود.
  • بافت هایی که با مشکلاتی همچون ضخیم شدن غیرعادی مواجه گردیده اند.
  • ضایعات و برآمدگی های عمیق بافت ها

سونوگرافی آندومتریوز چگونه انجام می شود؟

برای انجام این نوع سونوگرافی به سه روش شکمی، سونوگرافی ترانس واژینال و سونوگرافی ترانس رکتال اندومتریوز می توان عمل نمود. سونوگرافی ترانس رکتال برای دخترانی کاربرد دارد که هنوز ازدواج نکرده اند و روش خاص خود را دارد. فراموش نکنید که سونوگرافی اندومتریوز نیاز به دقت عمل بالایی دارد؛ بنابراین بهتر است حتما در انتخاب پزشک خود سهل انگاری نکنید. انتخاب یک پزشک مجرب و کارآزموده این امکان را برای شما فراهم می سازد تا نتایج دقیق تری را از سونوگرافی خود به دست آورید.

سونوگرافی داپلر برای اندومتریوز

سونوگرافی داپلر را می توان راهکار دیگری برای تشخیص رشد سلول های اندومتریوز دانست که برای انجام این امر از سونوگرافی کالر داپلر کمک می گیرد. این اثر کاربردهای قابل توجهی در ثبت تصاویر حرکت خون در بدن داشته و می تواند سرعت نسبی خون را نیز موردبررسی قرار دهد. با اندازه گیری سرعت و جهت حرکت خون و یا بافت های متحرک می توان موفق به بررسی اندومتریوز نیز شد. در حال حاضر در موارد مختلفی از این نوع سونوگرافی استفاده می شود که اغلب حوزه هایی همچون اندازه گیری جریان خون معکوس سیستم عروقی، بررسی اندومتریوز، بررسی تخمدان و رحم را در بر می گیرد.

سونوگرافی تخصصی آندومتریوز

هزینه سونوگرافی آندومتریوز

هزینه سونوگرافی آندومتریوز دارای تعرفه خاصی است که پزشکان براساس این تعرفه هزینه نهایی را تعیین می کنند؛ اما فاکتورها و عوامل خاصی نیز می توانند موجب تغییر این قیمت شوند. این تعرفه ها توسط سازمان وزارت بهداشت و درمان اعلام می گردد و هر کلینیک موظف به رعایت آن است. عواملی که بر هزینه این نوع سونوگرافی اثرگذار هستند شامل موارد زیر می شوند.

  • میزان تخصص پزشک و دانش وی جهت انجام رادیولوژی
  • پیشرفته بودن دستگاه ها
  • کیفیت دستگاه
  • هزینه های کلینیک موردنظر

هزینه ماموگرافی

مرکز سونوگرافی آندومتریوز در تهران

شهر تهران مراکز سونوگرافی بسیار زیادی را در دل خود جای داده است و شما می توانید با انتخاب آن ها اقدام به انجام سونوگرافی آندومتریوز نمایید. انتخاب یک مرکز معتبر از جمله نکاتی است که نباید نسبت به آن بی تفاوت بود؛ اما با وجود تعدد بالای این کلینیک ها ممکن است نتوان به درستی این کلینیک ها را تشخیص داد.

کلام آخر

با توجه به مطالبی که بیان شد می توان به این نتیجه دست یافت که سونوگرافی آندومتریوز روشی برای تشخیص احتمال رشد سلول های اندومتر است. این سونوگرافی به سه روش شکمی، ترانس واژینال و ترانس، ترانس رکتال انجام می شود که ترانس رکتال برای دختران باکره کاربرد دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط