Search
Close this search box.
سونوگرافی کالر داپلر بیضه

سونوگرافی بیضه

می دانید با روش هایی مثل سونوگرافی می توان بیماری ها و اختلالات مربوط به اندام تناسلی مردان نظیر واریکوسل را تشخیص داد؟ همچنین سونوگرافی کالر داپلر بیضه با بررسی دقیق تر بافت امکانات متنوعی برای تشخیص این اختلال در اختیار پزشک قرار میدهد. در این مقاله از وب سایت مرکز تصویر برداری پرتوی مهر قصد دایم به هر آنچه باید در ارتباط با سونوگرافی بیضه بدانید، بپردازیم. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

سونوگرافی بیضه چیست؟

این کار می تواند یک فرایند تصویربرداری پزشکی است که با استفاده از امواج صوتی (التراسوند) برای تولید تصاویر دقیق از بیضه‌ها استفاده می‌شود. این فرایند به منظور تشخیص و بررسی مشکلات مرتبط با بیضه‌ها انجام می‌شود. مادامی که این سونوگرافی برای شما تجویز می شود، لازم است نسبت به انجام آن در یکی از بهترین مراکز سونوگرافی بیضه در تهران اقدام کنید.

✅ بیشتر بخوانید >> سونوگرافی شکم

سونوگرافی بیضه چگونه انجام می شود؟

در هنگام سونوگرافی بیضه، کادر متخصص امواج صوتی را روی اندام قرار می‌دهد و با حرکت آن روی پوست، امواج صوتی را از طریق بافت‌های بیضه به داخل بدن ارسال می‌کند. سپس امواج صوتی بازتابیده از بافت‌ را دریافت کرده و توسط دستگاه سونوگرافی به تصویر تبدیل می‌کند. تصویر تولید شده از تصویر برداری در این روش، تصویر دقیق از بیضه ها می دهد که با بررسی بافت امکان تشخیص انواع اختلالات را برای پزشک فراهم می کند.

سونوگرافی بیضه

معمولا جواب سونوگرافی در همان زمان آماده می شود و می توانید برای تفسیر جواب سونوگرافی مجددا به پزشک خود برای دریافت راهکارهای درمانی مناسب مراجعه کنید.

سونوگرافی بیضه برای تشخیص واریکوسل

واریکوسل یکی از اختلالات شایع بیضه مردان است. این اختلال به معنای انسداد عروق وریدی است که ممکن است عوارضی از جمله درد و ناراحتی و همچنین ناباروری ایجاد کند. اولین مرحله برای درمان این اختلال تشخیص آن است. تشخیص واریکوسل به دلیل تغییر در ابعاد بیضه ها از نظر فیزیکی مشخص است. اما پزشک برای بررسی های بیشتر معمولا در اولین مرحله برای درمان تصویر برداری بیضه را پیشنهاد می کند.

سونوگرافی بیضه به چه منظور تجویز می شود؟

تصاویر سونوگرافی بیضه به پزشک کمک می‌کند تا ساختار داخلی بیضه‌ها را بررسی کند و به عنوان مثال، وجود تومورها، التهابات یا انسدادها را تشخیص دهد. همچنین، این مورد می‌تواند در تعیین علل بیش‌افزایش حجم بیضه، دردهای بیضه‌ای و ناباروری نیز مفید باشد.

از جمله بیماری‌ها و اختلالات دیگر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • التهاب بیضه (اورشیت)
  • تومورهای خوش خیم و بدخیم بیضه
  • انسداد مجاری منی
  • آبسه بیضه
  • واریکوسل
  • بررسی علل ناباروری
  • پیچ خوردگی بیضوی

زمانی که متخصص به هر کدام از موارد بالا مشکوک باشد، این سونوگرافی برای شما تجویز می شود.

آمادگی برای سونوگرافی بیضه

معمولا سونوگرافی بیضه یک روش غیر تهاجمی است. همچنین فرد را متوجه دردی نخواهد کرد و نیازی به آماده‌سازی خاص قبل از آن ندارد. این فرایند معمولا در مراکز تصویر برداری انجام می شود و در عرض چند دقیقه به پایان می رسد. بهتر است قبل از مراجعه برای انجام سونوگرافی بهداشت لازم را رعایت کنید. البته عدم حذف موهای زائد بیضه ها مشکلی ایجاد نمی کند.

برای انجام این سونوگرافی نیاز به ناشتا بودن نیست. همینطور نیاز به مصرف آب فراوان هم نخواهد بود. در هنگام انجام سونوگرافی لازم است لباس های پایین تنه خود را به طور کامل خارج کنید.

لازم است در طول مدت زمان انجام سونوگرافی ثابت بمانید.

آیا سونوگرافی بیضه خطرناک است؟

سونوگرافی بیضه خطرناک نیست و عوارض خاصی ایجاد نمی‌کند. امواج سونوگرافی به اندام تناسلی مردان آسیبی وارد نمی‌کند. با این حال برخی از افراد ممکن است در حین انجام سونوگرافی احساس درد و ناراحتی داشته باشند. این ممکن است به علت وجود عفونت و یا اختلالات دیگر در اندام باشد و ربطی به عوارض و یا خطرات سونوگرافی ندارد.

سونوگرافی کالر داپلر بیضه

سونوگرافی کالر داپلر یکی از روش های لازم برای بررسی دقیق اندام به شمار می رود. این تصویر برداری می تواند تصاویر دقیقی از بیضه ها، کیسه بیضه و عروق خونی نمایان کند. هزینه سونوگرافی کالر داپلر از سونوگرافی معمولی کمی بیشتر است و به پزشک امکان بررسی دقیق تر بافت را خواهد داد. این سونوگرافی در مرکز تصویربرداری پرتوی مهر قابل انجام خواهد بود.

سونوگرافی بیضه در تهران

شما می توانید سونوگرافی بیضه را در تهران در مرکز رادیولوژی و تصویربرداری پرتوی مهر انجام دهید. این مرکز با دستگاه های پیشرفته و مجهز آماده خدمات رسانی است. برای کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با این مورد از طریق شماره های تماس با مرکز تصویربرداری سونوگرافی پرتوی مهر در تماس باشید . 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط