Search
Close this search box.
سونوگرافی داپلر

سونوگرافی کالر داپلر اندام های داخلی چگونه است؟

سونوگرافی کالر داپلر یک روش غیر تهاجمی برای بررسی  دقیق شریان های خونی است. در سونوگرافی معمولی فقط اندام های داخلی بدن قابل مشاهده هستند. در حالی که در سونوگرافی داپلر، تمام جریان های خونی در عروق و رگ ها بررسی و مشخص می شوند. هر گونه نارسایی در رگ های خونی یا بیماری های مادرزادی قلبی با این روش قابل تشخیص و بررسی هستند. هنگامی که بیمار علائمی مانند درد یا ورم کردن در ناحیه پشت پا داشته باشد، پزشک انجام سونوگرافی رنگی را توصیه می کند. این سونوگرافی برای بررسی سلامتی جسمانی و تعیین جنسیت جنین هم انجام می شود.

موسسه رادیولوژی و سونوگرافی پرتو مهر در زمینه تصویربرداری و سونوگرافی های داپلر از وسایل به روز و پیشرفته استفاده می کند. همان طور که مشخص است سونوگرافی نیاز به مهارت بالا و تجربه زیادی دارد. همچنین بررسی نتایج آن بسیار حائز اهمیت خواهد بود. به همین دلیل پزشکان بر موسسات معتبر برای انجام سونوگرافی تاکید دارند. اگر شما هم کاندیدای سونوگرافی داپلر هستید، می توانید از مشاوران با تجربه پرتو مهر اطلاعات لازم را دریافت نمایید.

سونوگرافی شکم

سونوگرافی کالر داپلر چیست؟

سونوگرافی کالر داپلر جهت بررسی سرعت و جریان خون در شریان ها یا رگ انجام می شود. برای بررسی برخی بیماری ها در بدن انسان، سرعت و میزان گردش خون را اندازه گیری می کنند. این روش به وسیله سونوگرافی داپلر انجام می شود. این سونوگرافی از نوع روش کم تهاجمی است. کم تهاجم بودن سونوگرافی داپلر به این معنا است که از سوزن یا تزریقات در آن استفاده نمی شود. با این روش می توان سرعت جریان خون در رگ ها را تخمین زد.

سونوگرافی کالر داپلر

دستگاه سونوگرافی داپلر، امواج صوتی با فرکانس بالا تولید می کند. این امواج از سطح پوست انسان و همچنین سلول های خونی می گذرند. در واقع امواج صوتی باعث ایجاد تصویر بر روی مانیتور می شود. از آن جایی که این روش به سونوگرافی رنگی هم معروف است از تکنیک اکو پالس استفاده می کند. تلفیق تکنیک اکو پالس و ترفند های سونوگرافی یا التراسونیک، باعث ظهور نقش های رنگی از شریان ها می شود. چنین نقش های رنگی از بافت بدن بر روی تصاویری بر پایه خاکستری، قابل نمایش هستند.

همچنین اگر آسیبی به شریان ها وارد شده باشد، پزشک از این مدل سونوگرافی استفاده می کند. یکی از کاربرد های مهم سونوگرافی از نوع داپلر، استفاده از آن به جای آنژیوگرافی است. هر چند این روش با تجویز و توصیه پزشک متخصص باید انجام شود. این سونوگرافی اساسا عارضه های شریانی در هر نقطه از بدن را مشخص می کند.

مزایای انجام سونوگرافی کالر داپلر

اگر پزشک متخصص قلب و عروق بخواهد بیماری قلبی را تشخیص دهد، ممکن است سونوگرافی کالر داپلر را پیشنهاد کند. یکی از مهم ترین مزایای این مدل سونوگرافی، تهیه تصویر کامل از عروق قلبی و جریان خون در رگ ها است. در واقع راحت ترین و سریع ترین راه برای تشخیص بسته بودن دریچه های رگ، سونوگرافی رنگی است. حتی کاهش یا آشفتگی جریان خون در رگ ها و عروق مختلف بدن نیز بررسی می شود. اگر مشکلی در مسیر یا جریان خون وجود داشته باشد با این مدل سونوگرافی، قابل تشخیص است.

سونوگرافی از مدل کالر داپلر می تواند حجم و درصد عروق مختلف بدن را به صورت سه بعدی نشان دهد. حتی با کمک پالس موج، می توان جریان خون در رگ ها را اندازه گیری کرد. از همه مهمتر اینکه سونوگرافی از نوع کالر داپلر، ایمن و بدون خطر است. در هنگام سونوگرافی بیمار هیچ گونه دردی احساس نخواهد. همچنین امواج موجود در هنگام سونوگرافی کردن هیچ گونه ضرری نخواهند داشت. به همین دلیل مادران باردار هم می توانند از سونوگرافی کالر داپلر استفاده کنند. اگر لخته خونی در رگ ها وجود داشته باشد با این مدل تصویربرداری می توان به وجود آن پی برد.

سونوگرافی کالر داپلر به چه منظور تجویز می شود؟

سونوگرافی کالر داپلر بیشتر در تشخیص انسداد رگ های خونی کاربرد دارد. یکی از بهترین روش ها برای تشخیص انواع بیماری، انجام همین مدل سونوگرافی است. با استفاده از سونوگرافی رنگی می توان عارضه ها یا بیماری های زیر را تشخیص داد:

 • بررسی انسداد های شریانی یا رگ های خونی، قلبی و عروقی
 • بررسی وجود بیماری های مربوط به قلب از جمله وجود انسداد یا مشکل در دریچه قلبی
 • بررسی بیماری های عروقی در ناحیه پا، بررسی اختلال یا انسداد رگ های موجود در پا
 • بررسی و تشخیص تنگ شدن شریان کاروتید
 • تعیین جنسیت جنین در دوران بارداری مادر
 • بررسی وضعیت و سلامت جسمی جنین
 • بیماری مربوط به عروق و جریان های خونی
 • بررسی عارضه هایی مانند یائسگی زودرس در خانم ها
 • بررسی عوامل نازایی در زنان
 • بررسی و تشخیص تومور ها یا آنومالی های عروقی
 • بررسی و تشخیص کیست در تخمدان زنان
 • بررسی بیماری های تیروئیدی
 • بررسی واریس و سیاهرگ های متورم شده در پشت پا
 • بررسی لخته شدن خون در رگ های زیر پوستی

پزشک با بررسی ها و معاینات پزشکی و صلاحدید خود، انجام این مدل سونوگرافی را پیشنهاد می کند. از آن جایی که مسدود شدن رگ های خونی باعث سکته مغزی می شود، انجام سونوگرافی کالر داپلر قبل از هر گونه عارضه ای توصیه می شود. این روش آن قدر قدرتمند است که می تواند جریان خون در جنین را نیز بررسی کند. علاوه بر آن سونوگرافی کالر داپلر رشد جنین در بارداری نیز از دیگر موارد استفاده از آن است.

سونوگرافی کالر داپلر چگونه انجام می شود؟

برای انجام سونوگرافی کالر داپلر، پزشک متخصص از دستگاه مخصوصی به اندازه یک قالب صابون استفاده می کند. همان طور که گفته شد این دستگاه امواج صوتی با فرکانس بالا ایجاد می کند. پس هیچ گونه درد و خطری برای بیمار وجود نخواهد داشت. پزشک دستگاه مخصوص را بر روی پوست ناحیه مورد نظر قرار می دهد. با حرکت هایی که پزشک بر روی پوست انجام می دهد، فرکانس ها با سلول های خونی برخورد می کنند. همین عمل باعث می شود که تصویری در سونوگرافی رنگی تشکیل شود.

با استفاده از سونوگرافی داپلر دیگر نیازی به انجام روش های تهاجمی مانند ونوگرافی یا آنژیوگرافی نیست. در جایی که بتوان از سونوگرافی داپلر به جای آنژیوگرافی استفاده کرد، روش های تهاجمی و پر خطر حذف خواهد شد. در سونوگرافی کالر داپلر می توان حتی آسیب وارد شده به شریان ها را نیز بررسی کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط