Search
Close this search box.

نقش هوش مصنوعی در تشخیص سرطان پستان

نقش هوش مصنوعی در تشخیص سرطان پستان چیست؟ آیا می دانید هوش مصنوعی چگونه می تواند حتی در برخی موارد بهتر از متصصان در این زمینه عمل کند؟ افراد آموش دیده و متخصص در این زمینه با به کار گیری هوش مصنوعی در تشخیص سرطان سینه قدم بزرگی در این راستا برداشتند.

اسکنر سینه برای زنان بالای 50 سال که علائم سرطان ندارند، به طور کلی توصیه می شود. محققان بر این باورند که هوش مصنوعی می تواند سرطان سینه را از طریق اسکن های معمول با دقتی بالا همانند متخصصان تشخیص دهد که یک پیشرفت غیرمنتظره می باشد. اینکه هوش مصنوعی می تواند جایگزین پزشکان در مشاغل پزشکی باشد یا خیر موضوع قابل بحثی است که باید به آن پرداخت.

آیا هوش مصنوعی در تشخیص سرطان سینه کاربرد دارد؟

فناوری هوش مصنوعی با توجه به تشخیص علائمی که از سمت پزشکان نادیده گرفته‌ شده است، نتایج بسیار خوبی را در غربالگری سرطان سینه به دست آورده است. دستاورد اولیه نشان می‌دهد که این فناوری توانایی قابل توجهی در تشخیص سرطان پستان در مواقعی حتی بهتر از رادیولوژیست‌ها دارد و نشان دهنده تاثیر فناوری هوش مصنوعی بر بهبود سلامت عمومی است.

نقش هوش مصنوعی در سرطان سینه

مجارستان که یک برنامه بزرگ غربالگری سرطان سینه را آماده کرده است، در آن فناوری هوش مصنوعی را بر روی بیماران آزمایش می کند. برنامه های هوش مصنوعی در سال 2021 در پنج بیمارستان و کلینیک در کشور مجارستان راه اندازی شد که بیش از 35000 معاینه در سال انجام می دهند و در حال حاضر به شناسایی نشانه های سرطان پستان که ممکن است رادیولوژیست ها نادیده گرفته باشند کمک می کند. کلینیک ها و بیمارستان ها در آمریکا، بریتانیا و اتحادیه اروپا نیز روش تشخیصی هوش مصنوعی برای بیماری سرطان پستان را شروع کرده اند و داده هایی جهت کمک به توسعه این فناوری به محققین ارائه می دهند.

استفاده از هوش مصنوعی در تشخیص سرطان سینه حال حاضر افزایش چشم گیری داشته است و توانسته نقش محوری پیدا کند. ربات های چت مانند چت GPT توانایی قابل توجه هوش مصنوعی در برقراری ارتباط با انسان را نشان می دهند که گاهی اوقات نتایج متحیر کننده ای را به همراه داشته است.

هوش مصنوعی چگونه به تشخیص سرطان سینه کمک می کند؟

هوش مصنوعی در تشخیص سرطان سینه، که بر اساس شکل مشابهی توسط بات های چت مورد استفاده قرار می گیرد، از مغز انسان الگوبرداری شده است که نشان می دهد هوش مصنوعی در زندگی روزمره انسان به صورت محسوسی نفوذ کرده است.

دکتر Eva Ambrozai، رادیولوژیست در بیمارستان شهر Bux Kiskun در مجارستان، که بیشتر از دو دهه تجربه در زمینه تشخیص سرطان پستاان دارد، از نرم افزار هوش مصنوعی برای کمک به جستجوی نشانه ها و علائم سرطان که احتمالا پزشکان از قلم انداخته باشند، استفاده می کند.

با این حال، استفاده گسترده از فناوری تشخیص سرطان هنوز با موانع زیادی روبرو است و برای اینکه بتواند به عنوان غربالگری سرطان سینه در همه کلینیک ها مورد استفاده قرار بگیرد به آزمایشات بالینی بیشتری نیاز دارد. همچنین این فناوری باید نشان دهد که می تواند نتایج دقیقی را برای زنان در هر سن و شرایط جسمانی ارائه دهد. رادیولوژیست ها انتظار دارند فناوری هوش مصنوعی ثابت کند، امکان تشخیص اشکال پیچیده تر سرطان سینه را دارد و می تواند موارد مثبت کاذبی که سرطانی نیستند را به طور قابل توجهی کاهش دهد.

هوش مصنوعی در تشخیص سرطان سینه

نقش هوش مصنوعی در تشخیص سرطان پستان همچنین بحث هایی را در مورد جایگزینی رادیولوژیست ها ایجاد کرده است. افرادی که فناوری هوش مصنوعی در تشیص سرطان پستان را ارائه داده اند با بررسی های نظارتی و مقاومت برخی از پزشکان و موسسات مراقبت های بهداشتی مواجه شده اند، این نگرانی ها بیش از حد بوده است و بسیاری از کارشناسان می گویند که این فناوری تنها در صورتی موثر و مورد اعتماد بیماران خواهد بود که تحت نظارت پزشکان متخصص مورد استفاده قرار گیرد.

دکتر لازلو تابار، یکی از مربیان برجسته ماموگرافی اروپا، اظهار داشته است که پس از تحقیق در مورد اثربخشی این فناوری در غربالگری سرطان سینه، شیفته هوش مصنوعی در تشخیص سرطان سینه شده است و آرزوی روزی را دارد که خانم ها به مرکز سرطان سینه مراجعه کنند و درخواست ارائه خدمات از طریق هوش مصنوعی را داشته باشند.

یکی دیگر از محققان پیشگام هوش مصنوعی در جهان به نام جف هینتون اظهار کرده است که این فناوری می تواند مهارت های رادیولوژیست را در پنج سال آینده تحت الشعاع قرار دهد.

آیا کاربرد هوش مصنوعی در تشخیص سرطان پستان ثابت شده است؟

در حال حاضر محققان Google Health یک مدل هوش مصنوعی را به منظور تشخیص سرطان پستان هزاران زن در بریتانیا و ایالات متحده آموزش داده‌اند. این تیم در این آزمایشات متوجه شده اند که هوش مصنوعی بدون در دست داشتن اطلاعات و سوابق بیمار، قادر است بیماری را تشخیص دهد که دقت آن مشابه یا در مواقعی بیشتر از دقت رادیولوژیست می باشد.

علاوه بر این، هوش مصنوعی نرخ های مثبت کاذب را به ترتیب 5.7 درصد و 1.2 درصد در ایالات متحده و بریتانیا کاهش داد. همچنین هوش مصنوعی میزان نتایج منفی کاذب را 9.4 درصد در میان بیماران آمریکایی و 2.7 درصد در میان بیماران بریتانیایی کاهش داد.

کلام آخر

در این مطلب به نقش هوش مصنوعی در تشخیص سرطان پستان پرداختیم. این فناوری توانسته است نتایج حیرت انگیز و دقیقی بدون در اختیار داشتن سوابق بیمار ارائه دهد. هوش مصنوعی در زمینه تشخیص سرطان پستان ممکن است در آینده ای نه چندان دور در تمامی کلینیک های تشخیص سرطان سینه مورد استفاده عموم قرار بگیرد.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط