Search
Close this search box.
نحوه انجام الاستوگرافی پستان

الاستوگرافی پستان

الاستوگرافی پستان چیست؟ آیا می دانید الاستوگرافی پستان به چه منظور انجام می شود؟ در این مقاله از وبسایت مرکز تصویر برداری پرتوی مهر قصد داریم به هر آنچه باید در ارتباط با این موضوع بدانید بپردازیم. الاستوگرافی پستان یکی از روش هایی است که برای بررسی دقیق اتر پستان ها از آن استفاده می شود و در برخی موارد نیز مکملی برای سونوگرافی به شمار می رود و برای تشخیص دقیق تر به صورت همزمان توصیه می شود. چرا که الاستوگرافی سینه یک تکنیک جدید تصویربرداری سونوگرافی است که علاوه بر سونوگرافی معمولی و ماموگرافی اطلاعاتی در مورد ضایعات پستان ارائه می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر این مقاله را بخوانید.

الاستوگرافی پستان چیست؟

اگر متخصص شما انجام الاستوگرافی پستان را برای شما تجویز کرده است، شاید برایتان سوال پیش بیاد که الاستوگرافی پستان چیست؟ این یک آزمایش برای بررسی بافت سینه است. این آزمایش یک روش تصویربرداری پزشکی است که برای تشخیص سرطان پستان و بررسی تغییرات و نمو‌نه های غیرطبیعی در بافت پستان استفاده می‌شود. در این روش، از اشعه ایکس استفاده می‌شود تا تصاویر دقیقی از بافت پستان تهیه شود. الاستوگرافی پستان به عنوان روش اولیه و معمول برای تشخیص سرطان پستان در زنان استفاده می‌شود.

الاستوگرافی پستان

این روش قابلیت تشخیص زود هنگام سرطان پستان را دارد و بسیار موثر در کاهش مرگ و میر ناشی از این اختلال است. در برخی موارد، این آزمایش به منظور ارزیابی نتایج تست‌های دیگری مانند سونوگرافی پستان و بیوپسی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

الاستوگرافی پستان چگونه انجام می شود؟

این یک آزمایش غیر تهاجمی برای تشخیص ناهنجاری های بافت سینه است. الاستوگرافی بر این فرض استوار است که تراکم سلولی در اکثر تومورهای جامد افزایش می‌یابد و این شرایط خاصیت ارتجاعی بافت را تغییر می‌دهد. در این روش پروپ سونوگرافی بر روی پوست پستان قرار می گیرد. این پروپ امواجی را به سمت بافت پستان هدایت می کند. این امواج رفت و برگشتی در بافت سینه تصویری ا پستان را بر روی نمایشگر ظاهر می کند. در این روش ناهنجای های بافت پستان به همراه تفاوت های اندازه آن ها تشخیص داده می شود بدون آنکه بیوپسی پستان انجام شود. همچنین می توان خوش خیم و یا بدخیم بودن ضایعات موجود در پستان ها را نیز با توجه به تراکم بافت توده در پستان در این روش به دست آورد.

الاستوگرافی سینه

مزایای انجام الاستوگرافی پستان چیست

  • مراجعه به بیوپسی را محدود کرده و تعداد تشخیص‌های بیوپسی خوش‌خیم پستان را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد
  • خوش خیمی و یا بدخیمی ضایعات پستتان را با سنجش تراکم بافت مشخص می کند
  • ابعاد ضایعات پستان در این روش نسبت به سونوگرافی مشخص می شود.
  • این یک روش کم تهاجمی بدون بیهوشی است که عوارض جانبی ندارد.
  • احتما بروز خطا راین روش بسیار کم است.
  • نتیجه در سریع ترین زمان ممکن به دست می آید.

نتیجه الاستوگرافی سینه

ضایعاتی که بدخیم هستند در تصویر الاستوگرافی سونوگرافی بزرگتر به نظر می رسند. سفتی یا کشیدگی در بافت ضایعه در یک تصویر سیاه و سفید یا کد رنگی نمایش داده می شود. این روش پستان را در ابعاد گسترده مورد بررسی قرار می دهد. همچنین امواج مورد استفاده در الاستوگرا فی پستان بی خطر هستند و این روش عوارض جانبی خاصی ایجاد نمی کند. نتیجه الاستوگرافی پستان لازم است توسط متخصص بررسی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط