Search
Close this search box.
سن انجام اولین ماموگرافی

بهترین سن ماموگرافی برای بانوان چه زمانی است؟

سن ماموگرافی در حقیقت یکی از اصلی‌ترین عواملی است که باید قبل از آن که شما به سراغ ماموگرافی بروید به آن توجه داشته باشید. امروزه بسیاری از مراکزی که این اقدام را انجام می‌دهند توصیه می‌کنند که بانوانی که 40 سال به بالا هستند باید هر 1 الی 2 سال یک بار به سراغ آن بروند. با توجه به آمارهای به دست آمده مشخص شده است که هر 100000 خانمی که در دوران 20 الی 24 سالگی خود هستند، 10 نفر از آن‌ها ممکن است به سرطان سینه دچار شوند. این تعداد با افزایش سن بیشتر نیز می‌شوند. معمولاً بانوانی که در سنین 40 به بالا هستند جهش‌های ژنی بسیار قابل توجهی را تجربه می‌کنند. این در حالی است که بانوانی که 70 سال به بالا هستند بیشترین درصد مبتلایان به سرطان سینه را دارند. در نتیجه بهتر است در سنین پایین‌تر افراد برای غربالگری به سراغ انجام تست‌های متنوع بروند تا قبل از آن که این بیماری شروع شود بتوان آن را کنترل و از بین برد.

بهترین سن برای شروع ماموگرافی چه زمانی است؟

یکی از سوالاتی که بسیاری از متقاضیان ماموگرافی آن را می‌پرسند در خصوص بهترین سن ماموگرافی می‌باشد. بدون شک می‌دانیم که ماموگرافی به 2 نوع غربالگری و تشخیصی تقسیم بندی شده است. بنابراین در خصوص شروع غربالگری نمی توان به طور دقیق نظر داد. این مورد به پرونده پزشکی شما و همچنین هدف شما از انجام این غربالگری بستگی خواهد داشت.

بهترین سن ماموگرافی

بهترین زمان برای انجام ماموگرافی

بهترین زمان برای انجام ماموگرافی در حقیقت روزهای پایانی عادت ماهانه و یا یک هفته بعد از شروع قاعدگی می‌باشد. لازم به ذکر است در زمانی که خانم در دوران قاعدگی خود به سر می‌برد تغییرات بسیار زیادی در بافت سینه وی به وجود خواهد آمد و سینه وی در این دوران حساس‌تر و دردناک‌تر از دیگر مواقع وی خواهد بود. این در حالی است که در روزهای پایان قاعدگی، هورمون‌هایی که ترشح می‌شوند هیچ نوع تأثیری بر روی بافت سینه نخواهند داشت و بافت سینه نرمال می‌باشد. بهترین زمان روزهای پایانی قاعدگی است که بافت سینه هیچ تغییری نکرده است. در صورتی که شما در دوران شیردهی خود قرار دارید و باید به سراغ انجام ماموگرافی بروید بهتر است قبل از ماموگرافی شیر خود را بدوشید و نگران این موضوع نباشید؛ زیرا ماموگرافی هیچ تاثیری بر روی شیردهی شما نخواهد داشت.

✅ برای کسب اطلاعات بیشتر ماموگرافی در بارداری و شیردهی را بخوانید

بهترین سن برای ماموگرافی تشخیصی

از دیگر انواع ماموگرافی می‌توان به ماموگرافی تشخیصی اشاره کرد. این نوع از ماموگرافی در حقیقت برای تشخیص توده‌ها و سرطان‌های پستانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش سن ماموگرافی خاصی وجود نخواهد داشت. در نتیجه تمامی بانوان در هر دوره‌ای از زندگی خود که هستند می‌توانند از آن بنا به تجویز پزشک استفاده کنند.

ابتدایی‌ترین ماموگرافی که پزشک برای متقاضی خود تجویز خواهد کرد ماموگرافی تشخیصی می‌باشد. همان طور که در بالاتر نیز به این مورد اشاره شد ماموگرافی تشخیصی برای تشخیص وجود توده‌های سرطانی بافت سینه انجام می‌شود. سن ماموگرافی اول محدودیت خاصی نخواهد داشت. در نتیجه تمامی افراد در دوره‌های متنوع زندگی خود می‌توانند برای تشخیص به سراغ این ماموگرافی بروند. بهتر است قبل از آن که به صورت سرخود به سراغ این روش بروید با پزشک خود صحبت کنید تا متوجه شوید که در بهترین سن ماموگرافی قرار دارید و یا خیر.

بهترین سن برای انجام ماموگرافی غربالگری

سن غربالگری ماموگرافی در روش غربالگری 35 سال به بالا می‌باشد. خانم‌هایی که در دوران 35 الی 74 سالگی خود قرار دارند و یکی از اقوام نزدیک آن‌ها اعم از مادر، خواهر و.. آن‌ها دچار سرطان سینه شده است بهتر است هر یک سال به سراغ ماموگرافی بروند. این در حالی است که افرادی که در این دوران هستند و سابقه خانوادگی در این بیماری ندارند توصیه می‌شود که هر 2 سال یک بار غربالگری انجام دهند

با توجه به گفته پزشکان افرادی که کمتر از 35 سال دارند مجاز به انجام غربالگری نمی‌باشند. تنها در موارد نادر و با توجه به تشخیص فوق تخصص جراحی پستان متقاضی زیر 35 سال می‌تواند به سراغ ماموگرافی غربالگری بروند. یکی از اصلی‌ترین دلایلی که پزشکان برای افراد 35 سال این ماموگرافی غربالگری را ممنوع کرده‌اند این است که این افراد میزان تغییرات هورمون‌های کمتری دارند و بافت سینه آن‌ها تقریباً ثابت می‌باشد. علاوه بر این موضوع احتمال بروز سرطان سینه در این افراد بسیار کمتر می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط