Search
Close this search box.
مزایای ماموگرافی به نسیت سونوگرافی

تفاوت سونوگرافی پستان با ماموگرافی

برای غربالگری های سرطان پستان سونوگرافی تجویز می‌شود یا ماموگرافی؟ کدام یک برای بررسی بافت سینه مناسب تر است؟ سونوگرافی پستان و همچنین ماموگرافی هر دو جزو روش هایی هستند که بافت سینه را مورد بررسی قرار می‌دهد. اما سوال کسانی که این جراحی را انجام می دهند، این است که این روش چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند؟ در این مقاله از سایت سونوگرافی رسا به این مورد خواهیم پرداخت.

اصلی ترین تفاوت سونوگرافی سینه و ماموگرافی

به طور کلی، ماموگرافی برای بانوان به عنوان روش اولیه تشخیص استفاده می‌شود، در حالی که سونوگرافی پستان به عنوان یک روش تکمیلی برای موردهای خاص استفاده می‌شود. در برخی موارد، پزشکان ممکن است هر دو روش را برای ارزیابی دقیق‌تر استفاده کنند. تفاوت‌های کلیدی بین سونوگرافی پستان و ماموگرافی وجود دارد که در ادامه مقاله به آن می پردازیم:

تفاوت سونوگرافی و ماموگرافی

تفاوت در انجام سونوگرافی و ماموگرافی پستان

سونوگرافی به شکل مختلفی عمل می‌کند و نتایج متفاوتی از بافت سینه نشان می دهد. در سونوگرافی پستان، پروب سونوگرافی روی بخش های مختلف سینه کشیده می شود. با تولید امواج و فرکانس و برخورد این فرکانس با بافت سینه می توان احتمال وجود هرگونه توده و ضایعات در بافت سینه را تشخیص داد. از سونوگرافی برای بررسی بافت های مختلف بدن می توان بررسی نمود.  در صورتی که در ماموگرافی سینه بر روی یک گراف قرار می گیرد و فشرده میشود. به این ترتیب با تصویر برداری از سینه میتوان بافت آن را مورد بررسی قرار داد. در ماموگرافی تنها پستان مورد ارزیابی قرار می گیرد.

تفاوت در هزینه ها:

تفاوت دیگری که وجود دارد، در هزینه ها است. به طور کلی هزینه سونوگرافی سینه کمتر از ماموگرافی است.  

تکنولوژی استفاده شده:

  • ماموگرافی از پرتو ایکس برای تولید تصاویر استفاده می‌کند.
  • سونوگرافی پستان از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تولید تصاویر استفاده می‌کند.

دقت در تشخیص:

  • ماموگرافی معمولا برای بانوان به عنوان روش اولیه تشخیص استفاده می‌شود و قادر است تغییرات غیرطبیعی مانند تومورها را تشخیص دهد.
  • سونوگرافی پستان به عنوان روش تکمیلی استفاده می‌شود و معمولا برای موردهای خاصی مانند بیماران جوانتر استفاده می‌شود.

کاربردها:

  • ماموگرافی به عنوان ابزار صفحه‌نمایش اولیه برای تشخیص سرطان پستان استفاده می‌شود و معمولا در مورد زنان بالغ با سابقه خانوادگی سرطان پستان یا علائم مشکوک در پستان‌ها استفاده می‌شود.
  • سونوگرافی پستان به عنوان روشی تکمیلی مورد استفاده قرار می‌گیرد، مخصوصا در مواردی که نیاز به بررسی دقیق‌تر نتایج مشکوک ماموگرافی و بررسی تومورها وجود دارد.

مهم است برای تشخیص و درمان هرگونه مشکل در پستان، با پزشک خود مشورت کنید تا بهترین روش تصویربرداری برای شما تعیین شود.

آیا کاربرد سونوگرافی سینه و ماموگرافی مشابه است؟

در خصوص غربالگری های سرطان لازم است بدانید سونوگرافی نمی تواند تشکیل رسوبات ریز کلسیم در سینه را تشخیص دهد. به همین منظور کاربرد ماموگرافی در تشخیص سرطان سینه بسیار علمی تر و دقیق تر خواهد بود. در برخی موارد نیز تصاویر به دست آمده در سونوگرافی و ماموگرافی مکمل یکدیگر هستند. به همین دلیل ممکن است در برخی موارد هر دوی آن ها برای شما توصیه شود.

سونوگرافی سینه در چه مواردی جایگزین ماموگرافی می شود؟

نمیتوان این و آزمایشی را جایگزین یکدیگر نمود. در اکثر موارد این دو آزمایش به صورت همزمان با یکدیگر تجویز می شود. اما ممکن است در بانوان زیر 40 سال برای بررسی بیشتر توصیه شود. همچنین برای بانوان بالای 30 سال انجام ماموگرافی به عنوان یک آزمایش روتین برای بررسی بافت سینه توصیه می شود.

سونوگرافی سینه بهتر است یا ماموگرافی؟

هر کدام از این روش ها کاربرد خاص خود را دارد. اما در واقع برای بررسی بافت سینه ماموگرافی سه بعدی بسیار روش دقیق تری خواهد بود. توموسنتز با تصویر برداری بافت های دقیق پستان احتمال وجود هرگونه ابهام در تصویر برداری را از بین می برد. بنابراین برای تصویر برداری سرطان پستان در مراحل اولیه میتوان از مزایای آن بهره برد.

اما پاسخ به این سوال که کدام یک از این روش ها برای شما تجویز می شود، بسته به کاربرد مد نظر متخصص ممکن است متفاوت باشد.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط