Search
Close this search box.
opg دندان

عکس OPG دندان و کاربردهای آن

رادیولوژی ها انواع مختلفی دارند و عکس OPG دندان را می توان نمونه ای از آن ها دانست. این تصاویر با دقت بالای خود می توانند بهتر بیماری ها و مشکلات دهان و دندان را تشخیص داده و به پزشکان جهت درمان سریع تر کمک کنند. به طور معمول از این نوع رادیولوژی برای تشخیص میزان پوسیدگی دندان ها، تغییر رنگ دندان، تومور، تشخیص سینوس ها و… استفاده می گردد. در ادامه این مطلب بررسی دقیق تری را درباره این رادیولوژی خواهیم داشت. با ما همراه باشید.

عکس OPG دندان چیست؟

برای گرفتن عکس OPG دندان از اشعه ایکس استفاده می شود تا به این طریق بتوان تصاویر خاصی از شرایط و وضعیت دندان ها به دست آورد. این عکس ها با بررسی پانوراما فک می توانند هرگونه آسیب و یا مشکلات دندان های شما را تشخیص داده و به پزشک جهت درمان کمک های قابل توجهی نمایند. به واسطه این عکس ها می توان شرایط تمامی دندان ها از جمله دندان عقل نهفته را نیز مورد بررسی قرار داد. همچنین گزینه ای عالی برای ارائه نمایی دقیق از مفصل گیجگاهی و استخوان فک به شمار می روند.

عکس opg دندان

اگر بخواهیم ساده تر این نوع رادیولوژی دندان را شرح دهیم می توان گفت عکس OPG دندان تصویری دوبعدی است که در این تصویر می توان فک فوقانی و تحتانی، دندان ها، بافت ها و ساختار اطراف دندان ها را مشاهده نمود. این عکس ها قابلیت های بسیار زیادی جهت تشخیص اختلالات دندانی داشته و می توانند با دقت زیادی اختلالاتی را که نمی توان با استفاده از عکس های معمولی دید را تشخیص دهند.

FNA ندول تیروئید

کاربردهای عکس OPG دندان

رادیوگرافی OPG کاربردهای خاصی دارد که مهم ترین آن ها شامل موارد زیر می شوند.

 • تشخیص پوسیدگی دندان ها
 • بررسی شرایط و وضعیت کلی دندان ها
 • تشخیص میزان نهفتگی دندان
 • بررسی میزان عفونت دندان ها
 • تشخیص تومور
 • وضعیت سینوس ها
 • تغییر رنگ دندان ها
 • درمان ارتودنسی
 • بررسی وضعیت استخوان فک
 • جراحی چانه و فک
 • کاشت ایمپلنت دندان

آیا رادیوگرافی opg دندان ضرر دارد؟

نمی توان گفت عکس OPG دندان ضرری به همراه ندارد؛ اما مزایای آن نسبت به خطراتی که این عکس ها دارند بیشتر است. به طور کلی خطرات این عکس ها شامل موارد زیر می شوند.

 • خانم هایی که بیمار هستند لازم است برای ضبط این تصاویر از محافظ های سربی استفاده کنند؛ زیرا اشعه های این نوع رادیوگرافی احتمالا منجر به سقط جنین شوند.
 • قرار گرفتن طولانی مدت در معرض اشعه های ایکس ممکن است در آینده موجب ایجاد سرطان شود.

با توجه به مواردی که بیان شد توصیه داریم حتما برای ضبط عکس opg نکات مراقبتی و ایمنی را رعایت کنید تا در ادامه با مشکل خاصی مواجه نگردید. در حال حاضر اغلب پزشکان انجام چنین رادیولوژی هایی را در دوران بارداری توصیه نمی کنند مگر در شرایط اورژانسی که حتما نیاز به رادیولوژی باشد. در چنین شرایطی نیز در صورت استفاده از محافظ های سربی دولایه می توانید از ایجاد هرگونه خطری در فرد باردار جلوگیری نمود. همچنین توصیه داریم در صورت طی نمودن دوره شیردهی از ضبط این تصاویر بپرهیزید.

OPG

مضرات عکس OPG دندان برای کودکان

در حال حاضر اغلب والدین سعی می کنند تا بدون ضبط عکس OPG دندان روند درمانی وی را طی کنند؛ زیرا ترس زیادی مبنی بر خطرات این نوع رادیوگرافی دارند. نکته ای که بایستی درباره اهمیت رادیوگرافی دندان دانید این است که این تصاویر می توانند به پزشک در تشخیص صحیح تر و درمان سریع تر کمک های قابل توجهی نمایند. به طور کلی ضبط تصاویر او پی جی دندان مضرات خاصی برای کودکان شما به همراه ندارد؛ چرا که شدت انرژی و اشعه های ایکس در آن کم بوده و نمی توانند تهدیدی برای سلامت فرزند شما باشند.

اگر کودک شما مبتلا به برخی بیماری ها مانند سرطان و یا تورمورهای بدخیم باشد نباید چنین رادیوگرافی هایی را انجام داد. در غیر این صورت شما محدودیتی برای انجام رادیوگرافی نخواهید داشت. با انتخاب یک مرکز معتبر می توانید با خیالی آسوده تر نسبت به دریافت عکس OPG دندان اقدام کنید. این مراکز با ارائه گردنبندها و پیش بندهای سربی می توانند شرایط بهتری را پیش روی کودک شما قرار دهند.

عکس OPG دندان در تهران

با افزایش تعداد مراکز ضبط عکس opg در شهر تهران ممکن است شما نیز با این پرسش که بهترین مرکز کدام می باشد مواجه گردید. انتخاب بهترین مرکز در شهر تهران زمانی اتفاق می افتد که بتوانید نکات بسیار مهمی را رعایت کنید. دقت کنید که این مراکز از اعتبار بالایی برخوردار بوده و تحت نظارت وزارت بهداشت و درمان فعالیت دارند. همچنین از تجهیزات پیشرفته ای نیز جهت دریافت این تصاویر برخوردار هستند.

هزینه opg دندان در سال 1402

برای تعیین هزینه عکس OPG دندان لازم است حتما فاکتورهای خاصی را در نظر گرفت؛ چرا که این فاکتورها می توانند قیمت این خدمات را تغییر دهند. به طور کلی عوامل موثر بر هزینه این رادیولوژی شامل موارد زیر می شوند.

 • کلینیک رادیولوژی
 • نوع بیمه طرف قرارداد
 • میزان تخصص و مهارت پزشک در رادیولوژی
 • موقعیت مکانی کلینیک
 • میزان پیشرفته بودن تجهیزات مرکز

کلام آخر

با توجه به مطالبی که بیان شد می توان به این نتیجه دست یافت که عکس OPG دندان روشی برای تشخیص مشکلات دندان و استخوان است. با استفاده از این نوع رادیولوژی قادر خواهید بود تا به طور دقیق تری این مشکلات را تشخیص داده و در مدت زمان کوتاه تری آن ها را درمان کنید. هزینه این رادیولوژی به عواملی مانند نوع بیمه، خدمات کلینیک و تجهیزات آن، میزان تخصص پزشک و موقعیت مکانی کلینیک موردنظر شما بستگی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط