Search
Close this search box.
ماموگرافی چیست

ماموگرافی و کاربرد های آن

ماموگرافی چیست؟ ماموگرافی چگونه انجام می شود؟ در این مقاله از وبسایت سونوگرفی پرتو مهر قصد داریم به شیوه انجام آن و هر آنچه باید در خصوص این اقدام بدانید، اشاره کنیم. تصویر برداری سرطان پستان امروزه یکی از دغدغه های بانوان است. به این دلیل که  شناسایی زودهنگام آن موجب تسریع در روند درمان می شود و شانس پیشرفت در پروسه درمان را بالا می برد. یکی از غربالگری هایی که برای بانوان علی الخصوص از سنین 40 سال به بالا اهمیت دارد، ماموگرافی است. اگر می خواهید در ارتباط با شیوه انجام آن اطلاعات بیشتری کسب کنید، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

ماموگرافی چیست؟

یکی از روش های تشخیص سرطان سینه، ماموگرافی است. این روش بیشتر برای غربالگری در بانوان مورد استفاده قرار می گیرد و با استفاده از تابش پرتوهای خفیف اشعه ایکس وجود توده در پستان را تشخیص می دهد. بنابراین ماموگرافی در مراحل سراطان سینه و یا برای بانوانی که هیچ علائمی ندارند (برای غربالگری و تشخیص زودهنگام) انجام می شود. این یک روش کم تهاجمی است که عوارضی برای فرد ایجاد نمی کند. بنابرین در صورت تجویز، انجام آن برای بررسی های بیشتر پستان از جهت وجود انواع توده ها الزامی است. این روش اغلب می‌ تواند سرطان سینه را در مراحل اولیه پیدا یا تشخیص دهد. بنابراین از جهت کاربرد انواع مختلفی دارد:

 • ماموگرافی غربالگری
 • ماموگرافی تشخیصی

ماموگرافی سه بعدی

ماموگرافی سه بعدی به دلیل دقیق بودن نتیجه و کاهش احتمال بروز خطا تا 99 درصد تجویز می شود و بسیار پرکاربرد است.

بهترین مرکز ماموگرافی

بهترین مرکز ماموگرافی در تهران با جدیدترین تکنیک های ماموگرافی و پرسنل متخصص به بانوان خدمت رسانی می‌کند.

هزینه ماموگرافی

هزینه ماموگرافی متناسب با تعرفه های بیمه و دریافت خدمات باکیفیت یکی از موارد پراهمیت در هنگام مراجعه به مرکز مناسب است.

بهترین سن انجام ماموگرافی

انتخاب بهترین زمان و همچنین بهترین سن برای ماموگرافی تشخیصی و غربالگری و همچنین شروع آن یکی از سوالات متداول بانوان است.

تشخیص سرطان سینه با ماموگرافی

ماموگرافی در سال های اخیر نقش پررنگی در تشخیص اختلالات از جمله توده های خوش خیم و بدخیم پستان داشته است.

ماموگرافی در بارداری

ممکن است بانوان باردار بنا به دلایل مختلف نیاز به انجام ماموگرافی داشته باشند که لازم است شرایط آن ها درنظر گرفته شود.

آیا ماموگرافی درد دارد؟

ماموگرافی امروزه با دستگاه های پیشرفته انجام می شود. این یک اقدام کم تهاجمی است که بانوان را دچار درد و ناراحی نمی کند.

تفسیر نتیجه ماموگرافی

تفسیر نتیجه ماموگرافی به متخصص نیاز دارد. لازم است بعد از انجام ماموگرافی برای تفسیر نتیجه به متخصص آموزش دیده مراجعه کنید.

تفاوت سونوگرافی و ماموگرافی

سونوگرافی و ماموگرافی هرکدام در تشخیص مشکلات و اختلالات موجود در پستان نقش های متفاوتی دارند و جایگزین یکدیگر نیستند.

ماموگرافی چگونه انجام می شود؟

اگر اولین بار است که این آزمایش را انجام می دهید، شاید این سوال برایتان ایجاد شود که ماموگرافی چگونه انجام می شود.

برای انجام این آزمایش شما باید رو به روی دستگاه مخصوص بایستید. تمامی مراحل به صورت ایستاده انجام می شود. این دستگاه یک صفحه پلاستیکی صاف دارد که سینه شما روی آن صفحه قرار می گیرد. سپس صفحه دیگری از بالا سینه شما را محکم  به صفحه پایینی فشار می دهد. پس از آن تصویر برداری انجام می شود و در حین انجام تصویر برداری سینه شما ثابت می ماند. این حرکت ممکن است برای تصویر برداری از نماهای مختلفت سینه شما تکرار شود.

همچنین در هنگام انجام آن ممکن است کمی درد و ناراحتی ناشی از فشردگی سینه های خود احساس کنید که این طبیعی است. بعد از آن تصاویر بررسی می شوند و در صورتی که نتیجه واضح باشد، این آزمایش به اتمام می رسد. توضیحات نحوه انجام آن را در ویدئو زیر ببینید.

01:22
truncate dir-rtl

ماموگرافی چگونه انجام می شود؟

اقدامات قبل از ماموگرافی

رعایت برخی اقدامات قبل از انجام ماموگرافی برای عکس برداری واضحو دریافت نتیجه مطلوب ومناسب ضروری است. از جمله این اقدامات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هفته قبل از پریود مراجعه نکنید.
 • در روز معاینه از دئودورانت، ضد تعریق، پودر، لوسیون، کرم یا عطر را زیر بغل، روی یا زیر سینه خود استفاده نکنید.
 • اگر تجربه های ماموگرافی قبلی برای شما بیش از حد دردناک بود، می توانید از مسکن های بدون نسخه استفاده کنید. البته این موضوع توصیه نمی شود.

به صورت کلی قبل از ماموگرافی نیاز به رعایت مراقبت های خاصی وجود ندارد. می توانید برنامه روزانه خود را پیش بگیرید و به طو معمول غذا بخورید استراحت کنید و یا سر کار حاضر شوید.

ماموگرافی چه کاربردی دارد؟

در بخش های بالای مقاله به طو مختصر به کاربرد های آن در تشخیص سرطان سینه اشاره کردیم. موارد زیر از جمله کاربرد های ماموگرافی های تشخیصی و غربالگری است.

 • غربالگری اغلب امکان تشخیص سرطان در مراحل اولیه رشد را فراهم می کند.
 • در ماموگرافی دیجیتال هر یک از پستان ها با دو نمای متفاوت بررسی می شود.
 • غربالگری با این روش انواع توده های پستان را قبل از بروز علائم دیگر تشخیص می دهد.
 • در این روش انواع کیست، کلسیفیکاسیون یا توده ها تشخیصی داده می شود.
 • این روش عوارض جانبی ندارد.
 • یک روش آسان و در دسترس است.
 • هزینه انجام آن به صرفه است.

همچنین ممکن است به شما توصیه شود از ماموگرافی سه بعدی تحت عنوان توموسنتز پستان استفاده کنید. با مراجعه به متخصص میتوانید از این موضوع مطلع شوید.

ماموگرافی

پاسخ به این سوال با توجه به بررسی پرونده پزشکی هر فرد و تشخیص ریسک ابتلا به سرطان سینه ممکن است متفاوت باشد. ماموگرافی غربالگری از سنین 40 سال به بالا برای بانوانی که هیچگونه علائم و درد را احساس نکرده اند تجویز می شود. اما قبل از 40 سالگی نیز بانوانی که هر گونه علائم مشکوک اعم از درد و ناراحتی توده، فرورفتگی پوست یا ترشحات نوک پستان مشاهده کردند، لازم است در اولین فرصت برای انجام ماموگرافی اقدام کنند. برای پاسخ به این سوال که بهترین سن ماموگرافی برای بانوان چه زمانی است؟ میتوانید به لینک مربوطه مراجعه کنید.

لازمبه ذکر است برای افرادی که به صورت ژنتیکی و خانوادگی سابقه ابتلا به سرطان سینه در آن ها وجود دارد، ممکن است متخصص نیاز ببیند زودتر برای انجام آن اقدام کنید.

سوالات متداول در خصوص ماموگرافی

آیا ماموگرافی خطرناک است؟

خیر این یک روش تشخیصی کم تهاجمی است که به بانوان کمک می کند تشخیص دقیق در خصوص انواع اختتلالات پستان بگیرند.

چرا انجام ماموگرافی ضروری است؟

به دلایل تشخیصی و درمانی برای جلوگیری از هرگونه احتمال وجود بیماری و اختلالات لاعلاج به شدت توصیه می شود.

سخن آخر

به طور کل این روش عوارض جانبی خاصی ایجاد نمی کند. یک روش مطمئن برای تشخیص زودهنگام توده های پستان و در نهایت سرطان است که با کاربرد های تشخیصی و غربالگری شناخته می شود. برای انجام این کار بهتر است به یک مرکز مجهز مراجعه کنید. موسسه سونوگرافی و رادیولوژی پرتوی مهر به عنوان یکی از بهترین ماموگرافی در تهران است که با تجهیزات پیشرفته با پرسنل متخصص خانم اقدام به انجام ماموگرافی می کند.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط