ماموگرافی چیست

ماموگرافی در تشخیص توده های پستان چه نقشی دارد؟

ماموگرافی چیست؟ ماموگرافی چگونه انجام می شود؟ در این مقاله از وبسایت سونوگرفی پرتو مهر قصد داریم به شیوه انجام آن و هر آنچه باید در خصوص این اقدام بدانید، اشاره کنیم. تصویر برداری سرطان پستان امروزه یکی از دغدغه های بانوان است. به این دلیل که  شناسایی زودهنگام آن موجب تسریع در روند درمان می شود و شانس پیشرفت در پروسه درمان را بالا می برد. یکی از غربالگری هایی که برای بانوان علی الخصوص از سنین 40 سال به بالا اهمیت دارد، ماموگرافی است. اگر می خواهید در ارتباط با شیوه انجام آن اطلاعات بیشتری کسب کنید، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

ماموگرافی چیست؟

یکی از روش های تشخیص سرطان سینه، ماموگرافی است. این روش بیشتر برای غربالگری در بانوان مورد استفاده قرار می گیرد و با استفاده از تابش پرتوهای خفیف اشعه ایکس وجود تود ه در پستان را تشخیص می دهد. بنابراین ماموگرافی در مراحل سراطان سینه و یا برای بانوانی که هیچ علائمی ندارند (برای غربالگری و تشخیص زودهنگام) انجام می شود. این یک روش کم تهاجمی است که عوارضی برای فرد ایجاد نمی کند. بنابرین در صورت تجویز، انجام آن برای بررسی های بیشتر پستان از جهت وجود انواع توده ها الزامی است. این روش اغلب می‌ تواند سرطان سینه را در مراحل اولیه پیدا یا تشخیص دهد. بنابراین از جهت کاربرد انواع مختلفی دارد:

 • ماموگرافی غربالگری
 • ماموگرافی تشخیصی
کاربرد ماموگرافی

ماموگرافی چگونه انجام می شود؟

اگر اولین بار است که این آزمایش را انجام می دهید، شاید این سوال برایتان ایجاد شود که ماموگرافی چگونه انجام می شود.

برای انجام این آزمایش شما باید رو به روی دستگاه مخصوص ماموگرافی بایستید. تمامی مراحل به صورت ایستاده انجام می شود. این دستگاه یک صفحه پلاستیکی صاف دارد که سینه شما روی آن صفحه قرار می گیرد. سپس صفحه دیگری از بالا سینه شما را محکم  به صفحه پایینی فشار می دهد. سپس تصویر برداری انجام می شود و در حین انجام تصویر برداری سینه شما ثابت می ماند. این حرکت ممکن است برای تصویر برداری از نماهای مختلفت سینه شما تکرار شود.

همچنین در هنگام انجام آن ممکن است کمی درد و ناراحتی ناشی از فشردگی سینه های خود احساس کنید که این طبیعی است. بعد از آن تصاویر بررسی می شوند و در صورتی که نتیجه واضح باشد، این آزمایش به اتمام می رسد.

اقدامات قبل از ماموگرافی

رعایت اقدامات قبل از ماموگرافی برای عکس برداری واضح ضروری است. از جمله این اقدامات می توان به مواد زیر اشاره کرد:

 • هفته قبل از پریود مراجعه نکنید.
 • در روز معاینه از دئودورانت، ضد تعریق، پودر، لوسیون، کرم یا عطر را زیر بغل، روی یا زیر سینه خود استفاده نکنید.
 • اگر تجربه های ماموگرافی قبلی برای شما بیش از حد دردناک بود، می توانید از مسکن های بدون نسخه استفاده کنید. البته این موضوع توصیه نمی شود.

به صورت کلی قبل از ماموگرافی نیاز به رعایت مراقبت های خاصی وجود ندارد. می توانید برنامه روزانه خود را پیش بگیرید و به طو معمول غذا بخورید استراحت کنید و یا سر کار حاضر شوید.

از چه سنی برای انجام ماموگرافی مراجعه کنیم

پاسخ به این سوال با توجه به بررسی پرونده پزشکی هر فرد و تشخیص ریسک ابتلا به سرطان سینه ممکن است متفاوت باشد. ماموگرافی غربالگری از سنین 40 سال به بالا برای یانوانی که هیچگونه علائم و درد را احساس نکرده اند تجویز می شود. اما قبل از 40 سالگی نیز بانوانی که هر گونه علائم مشکوک اعم از درد و ناراحتی توده، فرورفتگی پوست یا ترشحات نوک پستان مشاهده کردند، لازم است در اولین فرصت برای انجام ماموگرافی اقدام کنند.

همچنین برای افرادی که به صورت ژنتیکی و خانوادگی سابقه ابتلا به سرطان سینه در آن ها وجود دارد، ممکن است متخصص نیاز ببیند زودتر برای انجام آن اقدام کنید.

ماموگرافی

ماموگرافی چه کاربردی دارد؟

در بخش های بالای مقاله به طو مختصر به کاربرد های آن در تشخیص سرطان سینه اشاره کردیم. موارد زیر از جمله کاربرد های ماموگرافی های تشخیصی و غربالگری است.

 • غربالگری اغلب امکان تشخیص سرطان در مراحل اولیه رشد را فراهم می کند.
 • در ماموگرافی دیجیتال هر یک از پستان ها با دو نمای متفاوت بررسی می شود.
 • غربالگری با این روش انواع توده های پستان را قبل از بروز علائم دیگر تشخیص می دهد.
 • در این روش انواع کیست، کلسیفیکاسیون یا توده ها تشخیصی داده می شود.
 • این روش عوارض جانبی ندارد.
 • یک روش آسان و در دسترس است.
 • هزینه انجام آن به صرفه است.

همچنین ممکن است به شما توصیه شود از ماموگرافی سه بعدی تحت عنوان توموسنتز پستان استفاده کنید. با مراجعه به متخصص میتوانید از این موضوع مطلع شوید.

سخن آخر

به طور کل این روش عوارض جانبی خاصی ایجاد نمی کند. یک روش مطمئن برای تشخیص زودهنگام توده های پستان و در نهایت سرطان است که با کاربرد های تشخیصی و غربالگری شناخته می شود. برای انجام این کار بهتر است به یک مرکز مجهز مراجعه کنید. موسسه سونوگرافی و رادیولوژی پرتوی مهر یکی از بهترین موسسه های ماموگرافی در تهران است که با تجهیزات پیشرفته با پرسنل متخصص خانم اقدام به انجام ماموگرافی می کند.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط