Search
Close this search box.
نحوه انجام نمونه برداری از تیروئید

FNA ندول تیروئید (نمونه‌برداری از تیروئید)

درحقیقت، آزمایش  FNA ندول تیروئید، یک نوع نمونه‌گیری از سلول‌های غده تیروئید است. هدف اصلی آن، بررسی ندول‌ها به عنوان مجموعه‌ای از سلول‌های این غده است. وجود ندول‌ها، کاملا طبیعی خواهد بود. ولی گاهی اوقات، احتمال دارد که تعدادی از این ندول‌ها به مشکلاتی دچار شوند که این آزمایش نمونه‌برداری از تیروئید، نقش بالایی در تشخیص مشکلات آن دارد. اگر درگیر این مشکل هستید؛ نگران نباشید. زیرا قابل درمان است. به همین دلیل، توصیه می‌شود که این مقاله را به هدف افزایش آگاهی خود در این زمینه، مطالعه نمایید.

FNA ندول تیروئید چیست؟

 FNA ندول تیروئید، یک روش تشخیصی پزشکی است که به هدف ارزیابی ندول‌ها یا تومورهای تیروئید مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش، به کمک یک سوزن باریک مخصوص، نمونه‌ای از بافت ندول تیروئیدی یا تومور گرفته می‌شود. سپس این بافت، زیر میکروسکوپ بررسی خواهد شد.‌ این روش به پزشک متخصص کمک می‌کند تا به طبیعت ندول تیروئید پی ببرد. همچنین بداند که آیا خطرناک است یا نه و نیاز به درمان و مداخلات بیشتری دارد یا خیر. به طور معمول، FNA در ارزیابی ندول‌های تیروئید و به هدف تشخیص سرطان تیروئید، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نمونه برداری از تیروئید

FNA ندول تیروئید چگونه انجام می‌شود؟

در این آزمایش، از یک نوع سوزن نوک تیز و ظریف، استفاده می‌شود. سپس این سوزن به هدف نمونه‌برداری، به غده تیروئید وارد می‌شود. علاوه بر آن، یک سرنگ وجود دارد که نمونه گرفته شده را به کمک سوزن از بدن بیرون می‌آورد. در نمونه‌برداری از تیروئید، جهت‌دهی و مدیریت دقیق حرکات سوزن در داخل بدن، بسیار مهم است. به همین دلیل، همزمان از سونوگرافی نیز استفاده خواهد شد. زیرا تصاویر حاصل از سونوگرافی، کمک می‌کند تا سوزن به آرامی و به طور صحیحی، وارد غده تیروئید شود.

در واقع، پوست ناحیه مورد نظر، به کمک ژل پوشانده می‌شود. برای اینکه حرکت امواج سونوگرافی به راحتی صورت بگیرد. پس از آن، مبدل ارسال کننده امواج، روی گردن قرار می‌گیرد. این مبدل با فرستادن امواج صوتی و دریافت دوباره آن‌ها، سبب می‌شود که تصویر ناحیه گردن بر روی مانیتور، تشکیل بشود. گفتنی است که پزشک براساس این تصویر، سوزن را به سوی عده تیروئید برده و فرایند نمونه‌برداری را انجام خواهد داد.

بهتر است درنظر داشته باشید که پوست ناحیه مورد نظر، به کمک بی‌حس کننده‌های موضعی، بی‌حس خواهد شد. انجام این آزمایش به کمک سوزن، فاقد هرگونه خطر برای بیماران است. زیرا هیچ گونه دردی برای آن‌ها به همراه ندارد. بیمار باید بعد از انجام FNA ندول تیروئید، ناحیه را با پنبه آغشته به الکل، فشار دهد. سپس، محل نمونه‌برداری با کمک یک چسب، در مقابل عوامل محیطی محافظت خواهد شد. بیمار می‌تواند پس از گذشت حدود یک ساعت، چسب را بردارد و فعالیت‌های سبک و روتین زندگی خود را نیز انجام دهد.

نحوه انجام سونوگرافی شکم

FNA ندول تیروئید در چه مواردی تجویز می‌شود؟

لازم به توضیح است که این آزمایش به هدف ارزیابی و تشخیص ندول‌های تیروئیدی تجویز می‌شود. مواردی که انجام FNA را الزامی می‌کنند؛ عبارت است از:

ندول های قابل لمس: ممکن است که پزشک در طی بررسی بالینی، نودول تیروئیدی را در اطراف گردن شما لمس کند. به طور معمول، FNA جهت بررسی نودول و تشخیص نوع آن، مورد تجویز قرار خواهد گرفت.

ندول های شناخته شده با رادیوگرافی یا سونوگرافی: این سلول‌های تیروئیدی می‌توانند در تصاویر رادیوگرافی (X-ray) یا سونوگرافی (Ultrasound) شناسایی بشوند. در این شرایط است که FNA ندول تیروئید، برای تشخیص نوع سرطانی یا خوش‌خیم بودن ندول، توصیه می‌شود.

ندول هایی با ویژگی‌های مشکوک: داشتن ویژگی‌های مشکوک در ندول، از قبیل اندازه بزرگ، شکل غیرطبیعی، سریع رشد، فشار روی بافت‌های اطراف یا نواحی لگنی، انجام این آزمایش را ضروری خواهد کرد.

بیوپسی پستان

FNA ندول تیروئید (نمونه برداری از تیروئید)

انجام FNA تیروئید چه مزایایی دارد؟

چند مورد از مهم‌ترین مزایای انجام بیوپسی FNA تیروئید، به شرح زیر است:

  1. تشخیص دقیق: FNA، یکی از بهترین روش‌ها برای تشخیص سرطان تیروئید است. این روش قادر است که نوع خوش‌خیم یا بدخیم بودن ندول را با دقت بالایی تشخیص دهد.‌
  2. غیرتهاجمی: FNA یک روش غیرتهاجمی است که نیازی به جراحی بزرگ ندارد. بافت ندول توسط سوزن نازک دریافت شده و بیمار نیازی به بستری شدن یا دوران نقاهت طولانی مدت نخواهد داشت.
  3. آسان و سریع: FNA آزمایشی سریع است و معمولاً در چند دقیقه تا یک ساعت انجام می‌شود. بیماران بیشتر در روز آزمایش خود به خانه برمی‌گردند. بنابراین FNA ندول تیروئید، معمولاً به محدودیت‌های ویژه بعد از آزمایش، نیازی نخواهد داشت.
  4. کاهش خطر: استفاده از FNA خطر عفونت و خطرات جراحی را کاهش می‌دهد. زیرا این آزمایش یک روش غیرتهاجمی بوده و معمولاً با عوارض و عفونت کمتر همراه خواهد بود.

اقدامات قبل از FNA تیروئید چیست؟

این امکان برای شما وجود دارد که پیش از انجام این عمل، به شکل کاملا عادی، بنوشید و بخورید. در نمونه‌برداری از تیروئید، به بیهوشی عمومی بیمار نیازی نیست. اما امکان دارد که از یک بی‌حسی موضعی برای بی‌حس کردن قسمتی که سوزن FNA در آن فرو می‌رود، استفاده شود.

اگر داروهای رقیق‌کننده خون مثل کلوپیدوگرل، وارفارین، پراسوگرل، دابیگاتران، دی پیریدامول و آساسانتین را مصرف می‌کنید، حتما در زمان انجام این عمل به پزشک خود اطلاع دهید. به طوری که ضرورت دارد، مصرف این داروهای نام برده شده را چند روز قبل از انجام FNA ندول تیروئید، کاهش داده یا متوقف کنید.‌ البته باید تمامی تغییرات داده شده در مصرف داروهای رقیق‌کننده خون، طبق دستور پزشک متخصص صورت بگیرد.‌

در این مقاله به آزمایش FNA ندول تیروئید، پرداختیم. اگر قصد انحام این آزمایش را دارید، مراجعه به پزشک متخصص امری مهم است. زیرا متخصص اندوکرینولوژی می‌تواند تصمیم درست را براساس بررسی فیزیکی، تاریخچه پزشکی، نتایج آزمایشگاهی و تصویربرداری، برای تشخیص و درمان بیماری شما بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط